Şömine Nasıl Yapılır

Şömine Nasıl Yapılır

Şömine yapımı Tasarım Aşaması

ŞÖMİNE NASIL YAPILIR: Şömine yapılmasındaki başlıca unsur elektrik ve doğal gaz kesintilerinde ısınmanızda yardımcı olabilecek üçüncü alternatifin olmasıdır.
1-)Şömine yapımında kullanılan sisteme göre baca uyumluluğu en önemli noktadır. Sağlıklı ir baca yapımı olduğu takdir de şöminenizin verimi artacaktır.

2-)Şömine yapımında ateşlik kısmının seçimi ikinci olarak önemli faktördür. Bu seçimde yeni sistemde kapalı sistem ateşlikler kullanılmaktadır. Hazne olarak tabir edilen bu kısım sizin şömineyi kullanacağınız mekânın m²ve m³hesaplanarak size sunulmaktadır. Hazneler kapalı sistem , açık sistem, asansörlü sistem, döküm hazne, ateş tuğlalı hazne olarak ayrılmaktadır. Mekâna verimine göre seçilir.

3-) Isı odası yapımı: Isı odası haznenin kurulumundaki can alıcı noktadır. Isı odası diye tabir ettiğimiz kısım haznenin arka ön ve yan duvarlarının alüminyum folyo kapla yoğunlu 1m² de 110m³ olan izolasyon malzemesi ile kaplanır. Hazne bacası baca sı bina baca çıkışına 316 kalite paslanmaz flexbi boru ile bağlanıp hazne baca sı ile boru bağlantısı metal silikonu ile bütünleştirilip sızdırmazlık sağlanır. Boru ile tavan arasında 40cm boşluk bırakılarak boğma denilen olay gerçekleştirilir. Ve alçı panel ve profil karkaslar la bu sistem kapatılır. Tavandan 40 aşağıdaki boğmanın altından 2 adet ya da 1 adet büyük sıcak hava çıkışı menfezi açılır.
Şöminenin alt kısmından soğuk hava girişi verilir. Şömine alttan aldığı soğuk hava ile ısı odasında birike sıcak havayı sikülasyon lu şekilde ulunduğu ortama dağılır.

Bu sistem sayesinde yakmış olduğunuz odunun %80 i sıcak hava olarak size geri döner %20 si bacadan duman olarak çıkar.

4-) Şömine dış giydirme kısmı en son kısımdır. Bu yapımda haznenin özellikleri mekân da kullanılan diğer mobilya gibi faktörlerle uyumu sağlanarak hazırlanmaktadır.
Şömine dış giydirmesi atölye çıkışı hazırlanıp, hazne montajı yapıldığı gün aynı anada kurulmalıdır.
Önce hazne ve ısı odası kurulumu yapılıp daha donra dış giydirme yapılmaya kalkışıldığında sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar dış giydirmede çatlamalar ve benzeri sorunlardır.

Kısacası Şömine yapımı baca dışında 3 noktadan oluşmaktadır. Hazne, ısı odası ve dış giydirme olarak.

eskimo şömine

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s